Czy wiesz, z jakimi zagrożeniami możesz mieć do czynienia przy pozornie łatwym zakupie mieszkania z drugiej ręki?
Nabycie nieruchomości, zwłaszcza takiej, w której masz zamiar spędzić wiele lat swojego życia, to poważny krok. Zazwyczaj wiąże się z wydatkiem wszystkich oszczędności i często jest to jedyna taka transakcja w życiu.
W zasadzie na każdym etapie tego procesu mogą zdarzyć się przykre niespodzianki, które w najlepszym wypadku utrudnią Ci zakup, a w najgorszym spowodują znaczną stratę finansową. Podam Ci zatem kilka przykładów bardzo prawdopodobnych niebezpieczeństw.
Fałszywy sprzedający. Uważaj od kogo nabywasz nieruchomość, ponieważ spotykane są na rynku przypadki, gdy osoba podająca się za właściciela lub za jego pełnomocnika, nie ma prawa do nieruchomości, ani nie może skutecznie reprezentować takiej osoby.
Brak księgi wieczystej. Taka sytuacja może utrudnić Ci prawidłową ocenę ryzyka, ponieważ nie sprawdzisz w prosty sposób, komu przysługują prawa do nieruchomości oraz czy istnieją roszczenia i prawa obciążające nieruchomość. Z tego powodu nie będzie też możliwości zaciągnięcia kredytu lub pożyczki hipotecznej.
Błędy lub niekompletne dane w księdze wieczystej. To niestety również się zdarza. Czasem z powodu ludzkiej pomyłki, a czasem w skutek nieświadomości właścicieli nieruchomości. Wiele tego typu błędów można dość szybko wyprostować, ale bywają sytuacje, gdy sprawa jest dużo poważniejsza i wymaga przeprowadzenia postępowania sądowego.
Prawa osób trzecich nie ujawnione w księdze wieczystej. To kolejna, potencjalna pułapka dla osób niedoświadczonych w obrocie nieruchomościami, ponieważ nawet w przypadku prostych transakcji i „czystej” dokumentacji, może okazać się, że zakupisz nieruchomość z dużym problemem.
Niezgodność stanu lokalu lub wyposażenia z tym, na co strony umówiły się. To inny, często spotykany problem. Ogołocone mieszkania, podmienione lub uszkodzone urządzenia, pozorne naprawy lub remonty, zamaskowane wady, niezgodny stan instalacji lub ich brak – to tylko przykłady tego, co może Cię spotkać w zakupionym mieszkaniu.
Niechciani lokatorzy. Najczęściej taka sytuacja występuje w dwóch wariantach – najemcy, o których wcześniej nie było Ci wiadomo albo właściciel (nierzadko z rodziną), który nie opuścił lokalu. Każdy z tych przypadków może być bardzo trudny do rozwiązania.
Zadłużenie nieruchomości lub sprzedającego. Ten szeroki temat nie odnosi się jedynie do kwestii ponoszenia opłat na utrzymanie mieszkania i z pewnością może przysporzyć nabywcy wielu problemów, o ile ten odpowiednio tego nie zweryfikuje.
Jak widzisz, teoretycznie prosty zakup na rynku wtórnym może zaowocować znacznymi komplikacjami. A co dopiero, gdy nieruchomość jest nietypowa lub jej stan jest bardziej złożony. Z kolei w przypadku zakupu gruntów i domów sprawy komplikują się znacznie bardziej.
Warto tu zaznaczyć, że jako osoba sprzedająca nieruchomość również możesz napotkać różne problemy. I choć mają one inny charakter niż w przypadku nabycia, warto im się przyjrzeć, ale do tego tematu przejdziemy w innym wpisie.