Planując inwestycje na rynku nieruchomości, podobnie jak w przypadku innych klas aktywów, zawsze należy brać pod uwagę horyzont czasowy, w którym chcemy inwestować. Skoro więc czynnik czasu jest tak ważny, dane przedsięwzięcie nieodzownie trzeba wiązać ze zmianą wartości pieniądza w czasie, niezależnie od tego, czy chodzi o kapitał własny, czy pozyskany z innych źródeł.
Jak zatem wygląda to w nieruchomościach?
Analiza długoterminowych wykresów zmiany cen nieruchomości pokazuje, że ich ceny nominalne przez większość czasu wzrastają wraz z malejąca wartością pieniądza. Natomiast po uwzględnieniu inflacji konsumenckiej realna wartość nieruchomości utrzymuje się na względnie podobnym poziomie, co prowadzi do generalnego wniosku, że nieruchomości w wieloletniej perspektywie tylko przechowują wartość zainwestowanych w nie środków.
Oczywiście w pewnych odcinkach cykli koniunkturalnych występują nadzwyczajne wzrosty cen, które okresowo zwiększają realną wartość nieruchomości, jak obserwujemy to w kilku ostatnich latach. Wówczas mamy do czynienia z dobrymi warunkami do zarabiania na szybkim obrocie nieruchomościami. Zdarzają się także sytuacje odwrotne. Jednak nieruchomości ze swej natury należą do inwestycji długoterminowych, w których cele inwestycyjne (nie spekulacyjne) rozpatruje się w długich latach lub dekadach.
Co więc czyni z nieruchomości dość nietypowe dobro?
Otóż nieruchomości posiadają jeszcze dwie ważne cechy, które wyróżniają je spośród alternatywnych form inwestowania. Należą do nich możliwość czerpania dodatkowych pożytków z nieruchomości oraz możliwość podniesienia ich wartości. W zależności od typu nieruchomości oraz stosowanej metody inwestycyjnej, możesz wykorzystać obie wymienione cechy albo tylko jedną z nich.
Nieruchomości mają istotną przewagę nad najbardziej popularnymi rodzajami inwestycji, polegającą na tym, że są aktywami dochodowymi. Oznacza to, iż poza nominalnym wzrostem ich ceny, mogą przynosić dodatkowe pożytki. Najczęściej spotykanymi formami czerpania zysku z nieruchomości jest najem i dzierżawa. Oba te stosunki prawne różnią się od siebie i należy je stosować w odmiennych sytuacjach, ale w obu przypadkach uzyskasz stałe przychody. I co istotne, wszystko to przebiega przy zachowaniu względnie niskiego poziomu ryzyka.
Ponadto można podnieść wartość nieruchomości na szereg różnych sposobów. Dla przykładu grunty można podzielić lub scalić zwiększając potencjał ich zagospodarowania, można też zabudować jednym z wielu rodzajów obiektów budowlanych, komercyjnych bądź mieszkaniowych. Z kolei budynki i lokale można zrewitalizować, przebudować, rozbudować, zmienić sposób użytkowania, zmienić układ lub funkcję pomieszczeń, zwiększyć ilość pomieszczeń, dostosować do innego rodzaju działalności lub innego typu najemcy, dzięki czemu dany obiekt przyniesie wyższe dochody. To jedynie przykłady wykorzystania nieruchomości, ale doskonale pokazujące jak wielki potencjał w nich drzemie.
Jak więc widać rynek nieruchomości, poza swoimi typowymi cechami, daje również wiele możliwości i sporą elastyczność w doborze celów, środków i horyzontu czasowego do przeprowadzenia inwestycji, niezależnie od tego, czy inwestor jest nastawiony na podniesienie jej wartości, czy na długookresowe czerpanie pożytków.