stan-wynajmowana-nieruchomosc

Jak zadbać o stan wynajmowanej nieruchomości?

Nadchodzi okres wzmożonej aktywności na rynku najmu mieszkań i domów. Dla mnie oznacza to intensywny czas, w którym nie tylko pozyskuję nowych najemców, ale przede wszystkim muszę zadbać o właściwy stan wynajmowanych lokali przed ich udostępnieniem kolejnym lokatorom. Jak do tego podejść, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas odbioru lokalu od dotychczasowego najemcy? Oto najważniejsze wskazówki:

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, które uregulują wszelkie kwestie odpowiedzialności stron za dany lokal i jego wyposażenie. Oczywiście powinny one nie tylko chronić interes wynajmującego, ale również powinny być poprawne z punktu widzenia obowiązującego prawa.

Pomocne będzie także ubezpieczenie wynajmowanego mienia na wypadek szkód powstałych w okresie najmu, nie zapominając o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Należy również dopilnować, aby najemca posiadał polisę OC na wypadek szkód, które potencjalnie może spowodować w majątku najmowanym lub w stosunku do osób trzecich.

Na pewno ważne jest także okresowe odwiedzanie wynajętej nieruchomości oraz weryfikacja stanu i działania wszelkiego wyposażenia, urządzeń i instalacji. To zdecydowanie pomaga na bieżąco egzekwować od najemcy konieczne naprawy i utrzymać nieruchomość w odpowiednim standardzie.

Ponadto w ostatnim miesiącu najmu warto szczegółowo ustalić z najemcą, co i w jakim zakresie powinno być wykonane przed zdaniem lokalu, aby nie być zaskoczonym negatywnymi niespodziankami, przez które wynajem kolejnemu najemcy może odsunąć się o całe dni lub nawet tygodnie, pochłaniając sporo czasu i pieniędzy.

W przypadku gdy przed kolejnym okresem najmu planowane są naprawy bądź większy remont, warto wykończyć i wyposażyć nieruchomość w sposób, który da większą odporność na uszkodzenia zarówno mechaniczne, środowiskowe, jak też inne zdarzenia losowe. Dlatego należy korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych i zaufanych osób wykańczających nieruchomość i usuwających awarie.

Zaś czynnikiem, który zdecydowanie poukłada i poprawi cały proces, jest nawiązanie współpracy z rzetelną firmą zarządzającą najmem, która zaopiekuje się nieruchomością i wszelkimi sprawami z nią związanymi. 

Jeśli samodzielnie zajmujesz się wynajmem swoich nieruchomości, koniecznie pamiętaj o powyższych wskazówkach. A jeśli nie masz pewności, jak podejść do tych spraw na praktycznym poziomie, jako doświadczony zarządca najmu chętnie Ci w tym pomogę.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
× Kontakt