Jako firma świadcząca usługę profesjonalnego zarządzania najmem, często otrzymujemy propozycję współpracy dotyczącą prowadzenia nie tylko klasycznego najmu mieszkań i domów, ale również najmu krótkoterminowego. Zatem dziś opiszę, czym w istocie są obie te usługi, czym się różnią oraz jakie korzyści i ryzyka wiążą się z nimi.
ZARZĄDZANIE
Marazm w najmie. Tak w największym skrócie można podsumować to, co dzieje się na rynku najmu mieszkaniowego. O symptomach takiej tendencji pisałem już jesienią ubiegłego roku i nie zaskoczyło mnie nic, co wydarzyło się na tym polu w roku bieżącym.
W tym roku sezon najmu, którego kulminację na ogół mamy pod koniec września, zaczął się wyjątkowo wcześnie. Tę tendencję było widać już w połowie lipca i to nawet ze strony studentów. Prawdopodobnie najemcy nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem, gdy po napływie ogromnej liczby uchodźców ciężko było wynająć cokolwiek w przyzwoitym standardzie i za rozsądne pieniądze, obecnie postanowili być bardziej zapobiegliwi.
Nadchodzi okres wzmożonej aktywności na rynku najmu mieszkań i domów. Dla mnie oznacza to intensywny czas, w którym nie tylko pozyskuję nowych najemców, ale przede wszystkim muszę zadbać o właściwy stan wynajmowanych lokali przed ich udostępnieniem kolejnym lokatorom. Jak do tego podejść, by uniknąć problemów?
Jedną ze spraw istotnych i zarazem przysparzających trudności osobom indywidualnie wynajmującym nieruchomości, jest podejście do rozliczania mediów, z których korzysta najemca oraz ogólne zarządzanie mediami w trakcie wynajmu. Na co zatem zwrócić uwagę? Jak podejść do tego, wbrew pozorom, obszernego tematu?