KOSZT-DOM-BUDOWA-2023

Koszt budowy domu w 2023 roku

W segmencie obrotu gruntami od ubiegłego roku odczuwamy wyraźny spadek popytu na działki służące budownictwu indywidualnemu. Wpływa na to wiele czynników, z którymi zmaga się cały rynek nieruchomości, ale jednym z kluczowych problemów jest dynamiczny wzrost kosztów budowy domów.

W ostatnim roku cena za metr kwadratowy budowy domu jednorodzinnego wzrosła o ponad 26%. W maju bieżącego roku średni koszt postawienia domu w stanie surowym zamkniętym wynosił 3478 zł/mkw. A to oznacza, że w poprzednich 12 miesiącach koszt ten wzrósł z poziomu 2755 zł/mkw. o ponad ¼.

Gdy spojrzymy na koszty budowy z perspektywy wielkości całego domu, to kwoty robią jeszcze większe wrażenie. Dla przykładu koszt budowy domu o pow. 100 mkw. wzrósł o ponad 72 000 zł, a przy pow. 140 mkw. różnica wynosi już ponad 101 000 zł. Do tych kosztów oczywiście należy dodać wartość wykończenia domu i wykonania elewacji, a te elementy kosztorysu również uległy zwyżce.

Pocieszeniem jest fakt, że dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych jest już niska, a w niektórych rodzajach widzimy nawet spore spadki cen. Czy to zmieni percepcję potencjalnych inwestorów? A może warto skierować ich uwagę na zakup już gotowego domu, którego cena nierzadko jest niższa od obecnego kosztu wytworzenia?

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
× Kontakt