pomnik-winiarka-emma-ceny-nieruchomosci

Wpływ obiektów artystycznych na ceny nieruchomości

Zastanawialiście się kiedyś, czy pomniki lub instalacje artystyczne mogą wpłynąć na wartość nieruchomości położonych w ich pobliżu? Czy tego typu obiekty w otoczeniu mieszkań i domów mają znaczenie dla kupujących, przekładając się na ich ceny?

Jako praktyk rynku nieruchomości i zarazem entuzjasta tworzenia pięknej przestrzeni miejskiej, zadałem sobie to pytanie przy okazji niedawnej inauguracji odtworzonego pomnika winiarki Emmy w Zielonej Górze, który pierwotnie został odsłonięty w roku 1938. Moje wnioski nie były zbyt jednoznaczne, ponieważ czynników wpływających na cenę nieruchomości jest sporo i należą do nich:

✔ Stan prawny,

✔ Rodzaj rynku (pierwotny czy wtórny),

✔ Położenie,

✔ Atrakcyjność okolicy,

✔ Rozkład wewnętrzny,

✔ Komunikacja,

✔ Wysokość kosztów utrzymania,

✔ Stan techniczny i standard.

Jak się jednak okazało, w przeszłości przeprowadzono sporo badań na ten temat w różnych częściach świata i generalnie ich wyniki sugerują, że pomniki, które mają wartość historyczną i kulturową, wpływają na wzrost cen nieruchomości w ich okolicy.

Czy tak będzie w towarzystwie pani Emmy, czas pokaże. A jeśli będę sprzedawał mieszkanie w którejś z pobliskich kamienic, przekonam się osobiście.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
× Kontakt